redakce 01.05.2023 bonsaje

EBA & ČBA 2023 Olomouc, soutěž nových talentů NT EBA a NT ČBA

Jako doprovodný program mohli návštěvníci výstavy shlédnout také soutěž ve tvarování bonsají, evropskou i českou, a porovnávat!

Na úvod sobotního dne uspořádali pořadatelé kongresu EBA 2023 soutěž talentů NT EBA 2023. Ti vzešli z národních kol tohoto oblíbeného klání pěstitelů a začínajících demonstrátorů. Celkem se zúčastnilo 13 zemí, vítěz mohl být ale jen jeden. A nebudeme nikoho dlouho napínat, vyhrál slovenský reprezentant Ján Peteraj. Na dalších místech se umístili zástupci Holandska a Velké Británie. Gratulujeme a nabízíme pohledy na soutěžní klání.

Soutěž ve tvarování stejného rostlinného materiálu NT ČBA 2023 bylo poněkud skromnější, mezi sebou soutěžili jen dva účastníci: Lukáš Praus a Bohdana Ulihrachová. Zvítězil Lukáš Praus, který si zároveň vybojoval možnost utkat se v příštím roce na soutěži NT EBA 2024 s kolegy jiných evropských zemí. Doufáme, že uspěje...V soutěži nových talentů se ČBA každoročně potýká s malým zájmem svých členů zůčastnit se. Je to ale velká škoda, protože je mezi námi spoustu šikovných pěstitelů, možná jen zbytečně skromných. Co kdyby jste se v příštím roce přihlásili a ukázali co dovedete?