Jan Stropnický 17.09.2023 bonsaje

Výstava bonsají v Jindřichově Hradci

V letošním roce již 15. ročník prezentace miniaturních stromů v miskách v prostorách Zahradního centra Pod Kloboukem na jihu Čech.

Výstava se podobně jako centrum samotné historicky vyvíjela a dnes se koná již několik let po sobě v nových prostorách. Oproti loňskému roku měli pořadatelé k dispozici větší část skleníku a to jim umožnilo vystavit bonsaje "vzdušněji".

Upoutávka na výstavu v ZC Pod Kloboukem

Celkem bylo přichystáno 25 exponátů převážně pěstitelů Bonsai klubu Kai a rostliny měly důstojné podmínky na to, aby se ukázaly v "plné kráse". Druhou část výstavy tvořila opět aranžmá Shohin & Mame klubu CZ, jehož členové představily jak tradiční sestavy, tak i některé novinky.

Pohled na prezentaci větších bonsají, více v galerii...

Výstava se konala opět pouze o prodlouženém víkendu, protože podmínky ve skleníku s ohledem na vývoj počasí delší dobu prezentace neumožňují. Osm pěstitelů šohinů vystavovalo vlastní aranžmá, zajímavé kompozice společných, která vychází z toho, že není podstatné komu rostlina patří, ale zda se do kompozice hodí, zde k vidění nebyly. Dvanáct pěstitelů vystavovalo bonsaje střední a větších velikostí, mezi "nováčky" v Jindřichově Hradci patřil letos např. Standa Goliáš, který prezentoval něco málo ze své pověstné sbírky domácích borovic.

Projděte se spolu s námi po výstavě:


Po celou dobu výstavy byla návštěvníkům k dispozici poradenská služba, prodej a k vidění byly rovněž ukázky tvarování.

Ti, co za to můžou. Vlevo hlavní organizátor Luboš Masař, uprostřed asistent Petr Šika a vpravou asi nejslavnější český výrobce keramiky pro bonsaje Tom Benda

Zahradní centrum Pod kloboukem má kromě Jindřichova Hradce svou druhou provozovnu na Moravě ve Valašském Meziříčí. I tady se ve stejném termínu konala výstava bonsají! Zajišťovala ji firma Bonsai Moravia, reportáž přinášíme v dalším článku.