Luděk Štěch, Alcedor Zliv 22.03.2025 jezírka & koi
Co nového v chovu Koi?
S nástupem nové chovatelské sezony vás jistě bude zajímat, jak se dění kolem Nishikigoi mění a co zajímavého můžete očekávat...
Stejně jako vše kolem nás, mění se v poslední době spousta věcí i v oblasti chovu a prodeje Nishikigoi. A to nejen v Japonsku, ale rovněž v Evropě a také u nás…
JAPONSKO
Do Země vycházejícího Slunce jezdím již 25 let, v loňském roce to byla moje jubilejní 30. návštěva. Za tu dobu se změnilo v podstatě všechno, snad kromě toho, že se zde stále chovají a prodávají kvalitní barevné ryby.
To důležité, a pro mě ne vždy dobré, je skutečnost, že se změnila generace, se kterou musím obchodovat. Když jsem do Japonska začínal jezdit, jednal jsem s rodiči současných majitelů firem, teď obchoduji s jejich dětmi. Některé znám velmi dobře, ale v mnoha případech jsem pro ně ale jen zahraniční obchodní partner. A tak musím počítat s tím, že jejich přístup k obchodu, i k nám cizincům, je odlišný od toho, na který jsem byl léta zvyklý.
První věc, které si člověk všímá, je skutečnost, že přibylo velkých skleníků. Jsou to prostory, ve kterých se chovají ryby hlavně přes zimu. Počty rybníků jsou v podstatě stejné jako před 30 lety, místa je málo a nové se donekonečna stavět nedají. Nenavyšují se ani počty firem, i když je pravdou, že některé nové v posledních letech přibyly. Ale jen velmi málo. To je dáno tím, že v Japonsku se rodinné firmy dědí z generace na generaci, není to jako u nás nebo v Evropě, kdy rodiče vlastní jednu firmu a nastupující mladá generace buduje svoji kariéru. V Japonsku ke tříštění sil nedochází, např. historie firmy Dainichi Koi Farm sahá až do roku 1830.
S tím, jak se obměňují generace, mění se i přístupy k řízení firem a obchodování. Dříve bylo běžné sázet na osobní kontakt, letité známosti a historii vzájemných obchodních vztahů. Dnes už je i v této branži doba poněkud uspěchaná, historická mezilidská pouta se vytrácejí, vše se soustředí jenom na business. Asi je to škoda, ale je pravdou, že díky této změně prodávají japonští producenti Koi větší množství ryb. Několiok obrázků pro ilustraci si prohlédněte v malé galerii:
Velkou změnou je fakt, že většina kaprů Koi se neprodává do Spojených států nebo Evropy jako kdysi, ale do Asie. Nejdůležitější obchodní destinace japonských producentů Koi jsou nově Indonésie, Čína, Filipíny, Vietnam a Jižní Korea. V nich se využívá nejen ekonomické kupní síly tamních businessmanů, ale i teplého klimatu, které umožňuje chovat Nishikigoi v ideálních podmínkách během celého roku. Dalším velkým odběratelem jsou pak klasicky Spojené státy Americké.
EVROPA
Co se týče evropského trhu, musíme konstatovat, že na Starém kontinentu pozorujeme v poslední době silný pokles zájmu o Koi, hlavně po zahájení války na Ukrajině. V Německu a Holandsku již řada firem obchodujících s Nishikigoi svou činnost ukončila, nejedná se ale o velký sociálně-ekonomický problém. Řada prodejců na západě má totiž svou stálou práci a obchodování s rybami bere jako koníčka či přivýdělek.
NOVÉ ZPŮSOBY PRODEJ - INTERNETOVÉ AUKCE KOI
Pokud mluvíme o změně obchodní strategie a podmínek, je třeba si představit hlavně prodej po internetu. Neustále probíhají nové a nové internetové aukce, na které se může obchodník přihlásit, ryby vydražit, nechat si je poslat a následně zařadit do svého portfolia. I když je to rychlé, vcelku bezproblémové a obchodně jistě ideální, pro skutečné znalce a milovníky Koi zde chybí možnost vybrat si rybu na místě, osobně ji vidět a seznámit se s chovatelem. Toto s nástupem digitalizace mizí, na vině je samozřejmě covidová pandemie, která tento způsob obchodování nastartovala. A protože se osvědčil, úspěšně v něm obchodníci pokračují i nadále. Možností je spousta:
Do Japonska se samozřejmě vydat můžete, pak vše probíhá jako dřív. Navštívíte obchodníka, ryby si na místě vyberete a pokud umíte japonsky, je možné se dozvědět i něco zajímavého. Pokud má člověk možnost do Japonska osobně zaletět, dá se předpokládat, že získá i lepší cenu, zvláště v našem případě, kdy s chovateli komunikuji již několik desítek let a znám nejen je, ale i jejich děti. Mohu tak s nimi hovořit nejen o chovu Koi, ale i o rodině, což je pro Japonce vítané. Je ale třeba umět alespoň v základě řeč a snažit se domluvit.
NOVÉ BAREVNÉ VARIETY KOI
Také tato oblast chovu a prodeje Koi je „živá“, bavit se tak můžeme o módnosti i nových varietách Nishikigoi. Zhruba před 5 lety se hodně obchodovalo s barevnými typy Koi, které se nazývají KIRIN, kdy slovo kirin znamená žirafa. Tyto ryby nejsou uznány jako samostatná skupina, chovatelé je řadí do KAWARIMONO.
Dalším novým barevným typem je AYAWAKABA, v podstatě se jedná o žluté SHUSUI. I když jsou to ryby na první pohled velmi líbivé, problém je při exportu do našich podmínek, kdy se jejich barevnost hodně mění k horšímu.
Velkým hitem zhruba 5 let zpátky byly ARAGOKE, tyto ryby ale nepocházejí z Japonska. Jejich domovinou je Indonésie a jedná se typ doitsu (lysý), který má po těle veliké šupiny. Tyto Koi začala do Evropy dovážet z Indonésie jako první německá společnost Koi Garden Berlín. Kromě nich se z Indonésie exportovaly i KIN KABUTO, závojnatí Koi s dlouhými ploutvemi, nebo i ploutvemi normálními. Ty nabízí z vlastního odchovu i naše společnost Alcedor Zliv, díky bohatým zkušenostem se nám je podařilo úspěšně rozmnožit. Tyto ryby jsou zajímavou novinkou Koi černožlutého zbarvení, někdy nazývané německým názvem HUMMEL-KOI, čmeláčí ryby.
Jak vidíte, některé novinky z Japonska nepocházejí, i když ARAGOKE mezi ryby chované tamními producenty od roku 2023 patří. Je to prostě žádaná novinka, a tudíž dobrá obchodní příležitost. A v nabídkách japonských chovatelů jsou i SUMIBUKI, klasické YAMABUKI s černým lemováním šupin kolem. Novinek je samozřejmě více, ale v řadě případů se mezi chovateli Koi nová zbarvení neuchytí a zanikají. Pokud tedy vše pečlivě nesledujete, může vám leccos uniknout.
Kromě těchto barevných typů ryb, které řadíme mezi tzv. nové, se v Japonsku neustále prodávají klasické, staletími prověřené, variety Kohaku, Tancho, Showa, Kujaku aj.
NOVINKY V NAŠICH PODMÍNKÁCH
Co se týče domácí Nishikigoi scény, je pravdou, že ta se nijak závratně nemění. Snížil se objem prodeje velkých a drahých ryb, a to z toho důvodu, že Ti, kteří je chtěli, už je mají a není prostor na další doplňování. Obchodují se tedy hlavně ryby menší, pokud možno i levnější, anebo střední velikosti za příznivé ceny.
NABÍDKA ALCEDOR ZLIV
Společnost Alcedor Zliv může zájemcům o japonské kapry Koi nabídnout ve vysoké kvalitě ryby všech cenových hladin, velké i menší, včetně těch nejlevnějších. A protože jsme jako jediní v Evropě dokázali úspěšně vytřít KIN KABUTO, máme hodně poptávek nejen od nás, ale i z celé Evropy, např. z Polska, Německa nebo Maďarska. A zájem o naše kvalitní Koi stoupá i ve vietnamské komunitě žijící v ČR.
Co se týče chovu Alcedor, zákazníci oceňují hlavně neustále se zvyšující kvalitu. Ta je dána tím, že produkujeme vyšší množství ryb, které následně podrobujeme přísnějšímu výběru. Počet Koi v nabídce je tak neustále zhruba stejný, kvalita ale roste a ceny se dramaticky nezvyšují. A hodně máme i 3letých ryb. Pár ukázek v galerii:5
KOI A KLIMATICKÁ ZMĚNA
Do chovu japonských Nishikigoi se promítá i neustále diskutovaná klimatická změna, kdy ryby v letních měsících díky oteplování lépe přirůstají. Protože ale nepřicházejí klasické zimy, dochází v zimních měsících při chovu v našich jezírkách k vyššímu stupni úhynu. To se ale netýká profesionálních chovatelů, kteří své Nishikigoi zimují většinou tzv. na teplé vodě.
Problémem klimatické změny jsou hlavně nemoci, zejména vyšší výskyt bakterióz, které se projevují při teplotách vody kolem 15 oC. Je daleko více i viróz, naštěstí KHV již nově nepatří mezi zvláště nebezpečné choroby. Navíc odolnost chovaných ryb na Koi Herpes Virus se neustále zvyšuje.
Větším problémem mnoha chovů je v současné době tzv. spavá nemoc kaprů Koi (CEV), která se ale dá při vhodném chovatelském zázemí řešit zvýšením teploty vody a koncentrace soli v ní.
Naprostou novinkou mezi virózami je speciální kmen KHV, který napadá jen karase, kteří vždy byli symbolem přežití i v těch nejhorších podmínkách. Tento virus je dokáže kompletně zlikvidovat, zatímco kapři Koi žádné příznaky nevykazují.
Více informací o chovu Koi a nabídce společnosti Alcedor Zliv najdete na www.alcedor.cz
