Martin Hrkal 20.08.2023 jezírka & koi

Dynamix - nové krmivo pro Koi

Za novinkou z oblasti výživy japonských Nishikigoi stojí tradice, investice do výzkumu i dlouholeté zkušenosti německé společnosti OASE! 

Jako nejúspěšnější můžeme v portfoliu Oase najít krmivo pro akvarijní ryby s názvem Organix, které patří mezi top produkty ve výživě ryb na světě.  Díky kvalitním surovinám jim nabídneme bohatý a prvotřídní jídelníček, který je udrží ve vynikající kondici, špičkové formě. A zároveň uchová na nejvyšší možné úrovni také kvalitu vody, v níž žijí! Ruku v ruce s tímto krmivem se společnost Oase zaměřuje i na výživu ryb jezírkových, kde už určitou tradici má.

Kolem roku 2006 se prodávalo krmivo, které bylo označováno značkou Fish Fit. Pak došlo k jakémusi přirozenému útlumu, protože preparátů pro výživu ryb chovaných v zahradních nádržích bylo na trhu poměrně velké množství, a to i těch vysoce kvalitních. Navíc se německý výrobce v této době soustředil prioritně na svůj technický program. V současné době, po spojení Oase s firmou Söll, se snaží tento gigant opět zaplnit mezeru, která v jeho portfoliu vznikla, a vyvíjí svou vlastní výživovou řadu pro jezírkové ryby a kapry Koi s názvem Dynamix.
Tato strategie je kromě jiného i dokladem toho, že si společnost Oase velmi dobře uvědomuje, co jako dodavatel produktů určených k výstavbě a provozu jezírek pro své zákazníky znamená. Ti, kdo její technologické celky i dílčí komponenty po léta nakupují, se totiž netají tím, že by rádi měli k dispozici od firmy, které důvěřují, pro své ryby také krmivo. Prostě kompletní nabídku všeho od jedné společnosti.

Krmiva Dynamix charakterizují propagační materiály velmi příjemným způsobem jako nový přístup globálního pojetí světa k výživě jezírkových ryb a mají širokou cílovou skupinu uživatelů. Budou nabízeny pro všechny zahradní ryby od jesetera a zlaté rybky až po japonské Nishikigoi s tím, že jsou sestaveny tak, aby si v ní každý rybí druh nalezl to své. Spokojení budou ale i majitelé ryb, protože optimální receptura zajišťuje vitální, pestře vybarvené, a hlavně zdravé obyvatele zahradních jezírek. A přitom je pamatováno i na čistotu vody v nich.

Důvodem, proč používat novou řadu krmiv pro jezírkové ryby Dynamix, je jistě i nedávné spojení firem Oase a Söll, z něhož vzešla nabídka výživové řady Organix pro akvarijní ryby. Prostou a logickou dedukcí by vám pak mělo vyjít, že když někdo umí dobře nakrmit ryby v akváriích, asi by měl dokázat vyrobit i stejně kvalitní preparáty pro obyvatele zahradních nádrží, japonské kapry Koi nevyjímaje.

Organix je krmivo, které můžeme charakterizovat jako nekompromisní a udržitelné, se spoustou kladných vlastností. Jedná se vcelku o osm různě ochucených druhů krmiv, která se dají používat jako plnohodnotná, tzv. komplexní. A při jejich kombinování můžeme jít ještě o kousek dál, a zajistit tak rybám ve vašich akváriích skutečně kvalitní výživu. Nabídku totiž perfektně doplňují i speciální směsi pro mladé ryby, krevety a preparáty pro krásné zbarvení. 

Vycházíme-li z bodů, na kterých je krmivo Organix postaveno, můžeme směle předpokládat, že výživa pro jezírkové ryby včetně kaprů Koi s názvem Dynamix bude založena na stejných základech. Bude to tedy produkt bohatý na přírodní látky mající optimální poměr bílkovin a tuků, vysoký podíl omega 3 a omega 6 mastných kyselin i vitaminů, přesně přizpůsobený chování každého druhu ryb při příjmu potravy. V krmivu Dynamix je rovněž snížený podíl popela, rybí moučky a pšeničné mouky, tzn. pojivových složek, jakéhosi balastu, který je nestravitelný a  zbytečně zatěžuje kvalitu vody.

Balení 0,5-10 kg pak postačí pro nádrže s obsahem vody 10-200 m3.Podíváme-li se do tabulky, vidíme, že krmivo Dynamix je nabízeno celkem v osmi variantách, a sice pro menší Koi, větší Koi a malé i větší okrasné ryby, které jsou různě vybarvené. A co v něm z hlediska složení můžeme najít? Tak třeba směs sóji, masa a cholinu, díky níž budou ryby přirozeně přirůstat, ale bez rizika obezity. Dále pak zelené peletky se spirulinou či fermentovanou červenou rýží, které podporují jednak intenzivní zbarvení ryb, jednak také jejich zdravý metabolismus.

V některých druzích krmiva je i olej z lososa bohatý na esenciální omega-3 mastné kyseliny, podporující optimální růst ryb, barvivo kataxantin a prebiotický pepř. Ten pomáhá vytvářet přirozenou pigmentaci červených ryb a zlepšuje vstřebávání vitamínů a minerálů. I ryby milují pochoutky, takže nepohrdnou přídavkem krevet, které v krmivu nejen dobře chutnají, ale také podporují růst kostí či šupin.