Jan Stropnický 30.09.2023 bonsaje
Reportáž z výstavy bonsají v Kroměříži
Více než sto fotografíí a shrnutí všeho, co se na výstavišti odehrálo, přináší reportáž určená hlavně těm, kteří nedorazili. Věřte, že osobní zážitek nic nenahradí!
V letošním roce probíhala v Kroměříži dvanáctá, nebo možná i třináctá, výstava bonsají. Přesně si to nepamatuje ani Josef Valuch, který u každé z nich stál s originálním nápadem. Letos zvolil možná nejjednodušší téma, zato však velmi pravdivé a filosoficky hluboké. Čas je u bonsají největší umělec, stárnutí a vývoj nelze ničím nahradit, podoba stromu musí dozrát, uspěchat se nic nedá.
Pohled do pavilonu B kroměřížského výstaviště, kde Bonsaimuzeum Isabelia připravilo spolu s pořadateli prezentaci bonsajíV hale B, která bonsaje tradičně hostí, našli milovníci tohoto japonského umění celkem 60 exponátů. Podle slov Josefa Valucha se tento počet ustálil před několika lety, kdy na výstavě slavil životní jubileum, své šedesáté narozeniny. Nejen na bonsajích, ale na jejich pěstitelích se ubíhající léta nekompromisně podepisují, s tím se musíme smířit! Co se stromů týče, převažovaly japonské, kdy nejstarší tis má kolem 600 let. Ale zajímavé byly i další, např. borovice vykopaná za polárním kruhem
Fotografie z dění během pátečního výstavního dneVýstavy Floria Bonsai Podzim v Kroměříži jsou tradičně jiné než klubové, v nichž se vše točí jen a jen kolem kvality nebo podoby stromů. Do Kroměříže si lidé chodí odpočinout, mezi bonsajemi zapomínají na všední starosti a nasávají atmosféru Japonska, které je v mnoha ohledech od našeho způsobu života hodně odlišné. Letošní výstavu moderoval Petr Suchoň, kterého lidé znají z televize jako moderátora hlavního večerního zpravodajství. Tady se oblékl do kimona, které bylo bráno jako vstupenka na čajový obřad, a celý den se věnoval návštěvníkům. Ti si mohli bezplatně vyzkoušet kimono také a v něm absolvovat japonský čajový obřad v improvizované čajovně na břehu jezera s kapry Koi. Anebo bez něj posedět u stolku vedle, popít čaj čínský a nechat si o čaji vyprávět.
Pohled na kreativně uspořádanou suchou zahradu můžeme brát jako pozvánku na výstavu v příštím roce...Za dobu pořádání výstav v Kroměříži se několikrát změnilo vedení, idea spolupráce však nadále zůstává. To ostatně potvrzuje i Ing. Pavel Konečný, který po dobu prezentace bonsají neustále mezi návštěvníky procházel a aktivně se účastnil i veškerého dění. Návštěvníkům se hodně věnovala rovněž Naďa Frolova z Bonsaimuzea Isabelia, která v rámci přednášek a ukázek tvarování pro začátečníky přiblížila toto umění nejširší veřejnosti. Výstavu připravoval po dobu tří dnů tým Marcela Majdy, který čítal kolem 20 lidí. A protože Marcel ví, co a jak, aranžmá výstavy se opět líbilo. Poděkování patří i prodejcům bonsají, nářadí, literatury a dalších pomůcek, díky kterým mají obyčejní lidé k tomuto japonskému umění zas o trochu blíž.
Na výstavišti Floria mají bonsaje své pevné zázemíNápadů neubývá a již těchto dnech spolu s vedením výstaviště Floria přemýšlí Josef Valuch o tom, že v příštím roce propojí krásu tvarovaných stromů v mísách s elegancí japonských kaprů Koi. Je to zatím jen vize, které je ale nakloněn i nový ředitel výstaviště Ing. Pavel Konečný. Nechme tedy oba pány pracovat a těšme se na to, co přinese Floria Podzim Kroměříž v roce 2024.
