Jan Stropnický 07.01.2024 bonsaje

Reportáž ze setkání členů ČBA, leden 2024

První akce letošního roku byla uspořádána již tradične v Libčanech, účastníci se mohli těšit na přednášku, workshop i dobré nákupy.

V sobotu 6. ledna 2024 se v našem nejstarším a největším bonsai centru v Libčanech konalo od 10 hod. tradiční novoroční setkání členů České bonsajové asociace. Na programu byla výroční zpráva o činnosti organizace, kterou přednesl prezident Ivan Macháček. Pod jeho vedením se v loňském roce Asociaci podařilo připravit nejen evropský kongres pěstitelů bonsají, ale podporovat i dění na domácí bonsajové scéně. A díky zapojení do Svazu floristů se může ČBA těšit i z možných dotací.

Prezident ČBA Ivan Macháček při zahajovacím projevu

O ekonomické situaci, která se díky tomu hodně zlepšila, a ČBA přinesla lepší finanční zázemí, mluvil na setkáni Jirka Novák. Poděkoval členům za příspěvky v podobě členských poplatků, které i pro rok 2024 činí 500 Kč. Za tuto částku má každý člen nejen vstup a akce Asociace zdarma, ale může čerpat i další výhody. Podrobnou zprávu o hospodaření nejdou členové ČBA na webových stránkách. Akce pro rok 2024, domácí i zahraniční, představili společně Ivan Macháček a Václav Novák. Hlavním bodem setkání byla přednáška Michala Budíka o substrátech pro pěstování bonsají. Připomenuta byla stará známá fakta a její účastníci se dozvěděli i řadu novinek.

Po ukončení přednášky byla na pořadu dne společná dílna členů České bonsajové asociace pod vedením demonstrárorských osobností, např. Václava Nováka, Jaroslava Pišla nebo Libora Slatinky. Každý, kdo si nějaký strom přinesl, odcházel s jeho novou podobou a cenými radami pro další pěstování. Výsledky tvarování najdete třeba na bonsajovém profilu Bonsai-laxa. Tak se podívejte...

Worksop začíná, kolem Václava Nováka je vždy plno...

Poděkování závěrem paří nejen všem členům České bonsajové asociace za hojnou a aktivní účast, ale i Jaroslavu Pišlovi a jeho rodině, bez nichž by se takovátá setkání pořádala jen ztěží. A co dodat závěrem? Pokud jste se do Libčan nedostali, spoustu potřebných věcí si můžete objednat na www.e-bonsai.cz. Jaro se blíží...