redakce 03.02.2024 bonsaje

Prunus mume – pěstování a kultivary

Květy této dřeviny jsou v Zemi vycházejícího slunce považovány za symbol jara, bez nich nová bonsajová sezona začít nemůže...

Okvětní lísky se objevují na ještě holých větévkách a jejich jednoduchost, jemné pastelové odstíny i čistota nás každoročně uchvacují. A jaké podoby mohou mít?

Hora Fudži a Prunus mume patří mezi symboly Japonska a jeho krajiny

JAPONSKÁ MERUŇKA SE PŘEDSTAVUJE

Prunus mume je původem jak jinak než z Číny. Do Země vycházejícího slunce se údajně dostala v dávných dobách spolu s technikou pěstování rýže. Někteří znalci tohoto rostlinného druhu se nicméně domnívají, že původní druh se vyskytoval i na některých dnes již neznámých lokalitách v Japonsku, a sice na ostrově Kjúšú, v okresech Oita a Miyazaki. Z hlediska počtu odrůd, které se liší především podobou květů, rozeznáváme několik desítek variet, pro pěstování a tvarování bonsají se ale hodí jen Prunus mume ´Yabai´ a Prunus mume ´Kobai´.

PRUNUS MUME ´YABAI´

Tato odrůda je podobná původnímu druhu a má často velmi jemné větvičky, které vypadají spíše jen jako trny. Listy jsou drobné a květy mohou být jednoduché nebo dvojité, v odstínech od bílé po červenou. Kromě čistých barev se vyznačují také velmi intenzivní vůní. Větve jsou zelené. Tato odrůda má několik podskupin. První z nich je Yabaisho. Tato varieta je velmi podobná základnímu druhu. Listy jsou drobné a květy jsou jednoduché. Často však vykazuje individuální charakteristiky podle geografické oblasti původu. Naniwasho: květy této meruňky jsou většinou dvojité, se stopkou o trochu delší, než je obvyklé, a obrácenou směrem dolů. Benifudesho: květní pupeny jsou dlouhé, štíhlé, červené barvy a svým tvarem připomínají štětec. Když se květy rozvinou, těžko se tento druh odlišuje od jiných odrůd, nicméně poznávacím znakem by měla být jejich jasně červená barva. Aojikusho: kalich květu je zelený, okvětní lístky pak mají bělozelenou barvu, stejně jako větve.

PRUNUS MUME ´KOBAI´

Základní charakteristikou této odrůdy je červená barva květů a povrchu řezů na větvičkách. Tato odrůda zahrnuje podskupinu, jejíž květy mají intenzivní červenou barvu (Kobaisho), a podskupinu, jejíž květy mají jasně červenou barvu (Hibai-sho). Kromě těchto dvou základních odrůd si můžeme představit i dvě další, které se ale objevují spíše v zahradách. Jedná se o Prunus mume ´Bungo´ a Prunus mume ´Anzu´. První z nich má velké listy kulatého tvaru a květy se širokou korunkou. Dobře kvete, ale málo voní. Ve srovnání s odrůdou Prunus mume ´Yabai´ má silnější větve, což většinou znemožňuje její detailní drátování. Na podzim a v zimě získají větve purpurově červenou barvu. Druhá odrůda je pravděpodobně křížencem mezi Prunus mume a Prunus armeniaca (meruňka obecná). Kmen a větve mají hladkou kůru popelavě šedé barvy, větévky jsou jemné a olistění drobné. Klasifikace japonských meruněk je samozřejmě daleko složitější, nám by pro představu nicméně mohlo toto základní dělení stačit. Přidat by se snad daly jen některé převislé formy, které jsou v posledních létech u pěstitelů oblíbené.

Prunus mume v začínajícím květu, výška 36 cm

NÁVOD NA PĚSTOVÁNÍ

Tato dřevina (japonsky Ume) patří do čeledi Rosaceae a roste v mírném klimatickém pásu severní polokoule. Je rozšířena především na Dálném východě, kde je využívána hlavně jako okrasná rostlina v zahradách. Japonská meruňka vyžaduje velké pěstitelské nasazení a trvalou celoroční práci s rostlinou! Je to důležité, protože jinak bychom jen stěží docílili jemného rozvětvení a bohaté násady květů!

Stanoviště: tato dřevina upřednostňuje slunečné a vzdušné místo, přičemž kožovité listy samy o sobě snesou i intenzivní letní vedra. Pokud ovšem nemůžete po celý den kontrolovat stav stromu, je jistější místo v polostínu nebo pod stínící sítí. V zimě je pak třeba počítat s problémy nízkých teplot a Prunus mume zimovat nejlépe ve studeném skleníku.

Zálivka a hnojení: jakmile vyschne vrchní vrstva substrátu, musí být japonské meruňky bohatě zality. Hodně vody spotřebuje Prunus mume také na jaře při kvetení, na což se hodně zapomíná! V zimě při umístění ve skleníku zaléváme minimálně a rostlinu nepřemokřujeme! Meruňky se hnojí především na jaře a na podzim a je možné použít i větší dávky než u běžných bonsají. Doporučována jsou především pevná organická hnojiva s vyšším podílem dusíkatých látek nebo organická tekutá hnojiva. Protože je po přesazování třeba podpořit tvorbu kořenů, doporučuje se Prunus mume hnojit i po přesazení, a to organickými minerálními hnojivy s přídavkem vitamínu B.

Řez a zaštipování: u tohoto rostlinného druhu musíme rozlišovat v základu dvě různé techniky stříhání. Je to podle toho, jestli se strom nachází ve fázi intenzivního tvarování, nebo zda je již dobře formován a má být podporována pouze tvorba květů. Pokud meruňku ještě tvarujeme, stříháme výhony na konci zimy, tedy v období, kdy se pupeny začínají nalévat.

Při zimním řezu je obzvláště důležité zachovat listové pupeny, protože jinak bychom mohli větev po odkvětu ztratit – neměla by totiž z čeho obrazit. Pokud je nový výhon vyzrálý, může být zakrácen i koncem července nebo začátkem srpna. Jakmile je ukončeno „budování“ struktury větví, zaměřujeme se na řez, který podporuje násadu květů a plodů. Prunus mume kvete koncem zimy, ale květní pupeny se začínají vytvářet již v létě. Stříháme-li stromek, u kterého preferujeme kvetení, provádíme řez po odkvětu. Uvadlé květy odstraníme a větve nahrubo zakrátíme.

Důkladnější řez pak provádíme o trochu později, až v době, kdy jsme schopni rozeznat květní (kulatější a baculatější) a listové pupeny (štíhlejší, protáhlé). V červenci, kdy je ukončen tzv. „dlouhý růst“, musíme nové výhony zaštipovat. U malých bonsají necháváme na větvi tři nebo čtyři listy, u větších jich může zůstat šest až sedm. U náběhů větví tvoří Ume často výhony, které větev oslabují a mohly by negativně ovlivnit strukturu koruny. Musí být proto neprodleně odříznuty. Každé dva roky může být u pěstovaných meruněk provedeno v červnu odstranění listů. Aby na tuto techniku rostlina dobře reagovala, musí být silná a v dobrém zdravotním stavu.

Drátování: u starých bonsají se již tato technika nevyužívá, protože je ceněn přirozený sklon a utváření větví. Na začátku fáze tvarování koruny je ale nutné postavení větví drátem korigovat. Nejvýhodnější doba pro tuto činnost je od poloviny května do poloviny června, a to je ve fázi, než nové výhony zdřevnatí. Protože Prunus mume rychle roste a tloustne, musíme dávat bedlivý pozor na to, aby se dráty nezařezávaly do jemné kůry stromu. Může se tak stát, že tvarovací dráty budou na rostlině třeba jen 3 měsíce a pak je bude nutné znovu převinout nebo sundat.

Přesazování: protože Prunus mume je vitální druh, musí se, dokud je mladá, přesazovat každý rok. U starších exponátů může být časový interval přesazování prodloužen na 2-3 roky. Ideální doba pro tuto práci je od počátku března do počátku dubna a nejlepší substrát pro Ume se skládá ze 60 % akadamy a 40 % lávového granulátu.

Choroby a škůdci: stejně jako jiné druhy rodu Prunus jsou také Ume náchylné na mšice a puklice, které se s oblibou vyskytují na mladých listech nebo výhonech. Proti těmto škůdcům používáme vybrané insekticidy a hlavně – rostliny pravidelně a důkladně kontrolujeme. Dobrá prevence je totiž daleko lepší než následný chemický zásah. Japonské meruňky trpí někdy také hnilobou kořenů.

GALERIE KVĚTŮ PRUNUS MUME

Prohlédněte si několik ukázek květů japonských meruněk, které jsou pěstitelsky nejznámější:

EVROPSKÁ ALTERNATIVA

Dřevinou, která se svým habitem a krásou květů Prunus mume hodně podobá, je naše domácí trnka, Prunus spinosa. I ona je v bonsajové tvorbě ceněna pro jemné a bílé kvítky, malé listy a růstovou vitalitu. Jak píše ve své knize Bonsai Harry Tomlinson, je to naše náhrada za Prunus mume, a to nejen proto, že je tak snadno dostupná. Zajímavé stromky můžeme totiž najít třeba na mezi a nebo na okrajích smíšených lesů, popř. i nejrůznějších rumišť. Trnka je bezproblémovou dřevinou, která snese jak základní pěstitelské chyby, tak také často ne příliš kvalitní ovzduší v městských aglomeracích. Jedinou nevýhodou je, že má na rozdíl od japonské meruňky květy jen bílé…

Aranžmá Prunus mume na výstavě v Japonsku, výška bonsaje je 45 cm